Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

 
 

Så här går det till...

... att få tandställning för dig som är barn & ungdom

Tänder som växer snett, står trångt eller är utstående kan göra att det är svårt att tugga eller att hålla rent i munnen. Utstående tänder har en större risk att skadas (t. ex. när du ramlar). Kraftiga överbett eller underbett kan störa utseendet. 

Undersökning hos tandläkaren

När du går till tandläkaren för undersökning så kontrollerar vi inte bara om du har fått något hål i tänderna utan vi tittar även på bettutvecklingen. Det betyder att vi kontrollerar att tandväxlingen sker som den ska, d.v.s. att dina nya tänder kommer vid rätt tidpunkt och att tandbågarna blir jämna och att käkarna utvecklas.
 

Visning för specialisttandläkare

Om tandläkaren ser någon avvikelse i bettutvecklingen så föreslår hon/han att du ska visas för en tandregleringsspecialist. Specialisttandläkaren gör sedan en bedömning av bettet, diagnostiserar bettfelet och gör en helhetsbedömning när det gäller behandlingsbehov. Om specialisttandläkaren anser att du behöver en tandställning så får du som är under 19 år en kostnadsfri tandregleringsbehandling. 

Funderar du på det här med tandställning? Börja med att ta kontakt med din tandläkare.

Senast uppdaterad 2012-02-03 13:32

 

 

 

 

  

 

Folktandvården Gävleborg AB - Nygatan 18 – Gävle – ftv@lg.se
Ansvarig utgivare: Britta Schüllerquist

Producerad av: Extrude Interactive AB i Gävle